proces powstawania wzoru powierzchniowego

Projektowanie wzorów to proces, w który uwielbiam się zagłębiać. Myśli krążą wokół kompozycji, układów i połączeń kolorystycznych długo przed chwyceniem ołówka. Postanowiłam, że opowiem Ci o etapach jakie składają się na przebieg powstawania dekoracyjnego wzoru w mojej pracowni. Mam nadzieję, że to, o czym przeczytasz będzie dla Ciebie inspirujące.

pomysł

Sposobów na znalezienie tematu mam sporo -od nagłego przypływu myśli podczas prozaicznej czynności, przez przekopywanie inspirujących zdjęć w sieci, po obserwację roślin w ogrodzie. Temat może przyjść też od Ciebie w postaci dobrego briefu podczas zamawiania wzoru ♥ Bywa, że tworzę moodboard na Pinterest – kolaż pomocniczy, pomagający ustalić kierunek i kolorystykę do jakiej zmierzam. Czasem rozrysowuję wstępny szkic w szkicowniku wraz z krótkim opisem. Im lepiej pomysł jest przeze mnie przemyślany, tym łatwiej i przyjemniej wejść w kolejne etapy.

 

kolekcja inspiracji oddająca klimat, elementy i kolorystykę letniego pikniku jaką znajdziesz na mojej tablicy Pinterest

szkice

Tutaj dojrzała wizja zaczyna swoją drogę do stania się namacalną. Dobry szkic jest szalenie ważny, więc przykładam się do wykonania go z dbałością. Zaczynam od delikatnych pociągnięć szukając właściwej linii, którą poprawiam nieco mocniej przyciskając ołówek. Zajmuje to sporo czasu, zwłaszcza, jeśli wzór ma się składać z wielu elementów. Warto pozostać cierpliwą, ponieważ o wiele łatwiej mi później malować. Jeśli będę wykorzystywać akwarelę czy gwasz, najczęściej decyduję się poprawić kontur wodoodpornym cienkopisem. Nie zawsze drobiazgowo doczyszczam ołówek, bo lubię nieco 'brudny’ efekt -tę odrobinę niedoskonałości, którą trudno odtworzyć nie pracując w tradycyjnych technikach.

 

szkic wzoru będzie zawierał rośliny jak i postacie antropomorficzne

malowanie

Przygotowuję farby i inne akcesoria by przystąpić do nakładania koloru – o ile nie zdecyduję się pozostać przy wersji ołówkowej, czy z samym tuszem. Jak już wspomniałam, najczęściej wybieram akwarelę lub gwasz. Sprawdzam kolory na kawałku papieru i wybrane nanoszę na docelową ilustrację. Malowanie elementów trwa od jednego do kilku dni. Lubię efekt technik wodnych, bo nie wszystko mogę kontrolować i nie do końca przewidzę efekt końcowy. Charakter takiego wzoru będzie pięknym połączeniem nowego – cyfrowego druku, ze starym -nostalgicznym klimatem ręcznych technik projektowania wzorów.

 

trzymając się wybranej palety kolorystycznej lubię wmieszać ton, który zachowuję we wszystkich moich pracach

obróbka

Kiedy uznam, że ilustracje są gotowe, wykonuję dokładny skan i upewniam się czy każda ma odpowiednią wielkość. Obróbka to dosyć żmudny proces, ale istotny, więc nie odrywam się od niego i staram nie rozpraszać. Skany trafiają do programu graficznego i są czyszczone, tak aby oddać wszystkie niuanse i subtelności ręcznej pracy. Każdy szczegół jest ważny, jak i duża ilość herbaty pod ręką ♥

 

tablet graficzny pomaga mi w precyzyjnej obróbce elementów do wzoru powierzchniowego

projekt

Układanie kompozycji z przygotowanych elementów to powrót do kreatywnej części projektowania. Dekoracyjny wzór powinien być ułożony w przyjemny dla oka sposób, jak i stanowić wycinek do nieskończonej ilości powtórzeń. Zatem jest to twórcze, ale jednocześnie wymagające przemyślenia -czasem potrzebuję odejść od pracy by 'przewietrzyć głowę’. Niektóre wzory układam chwilę, inne wiele dni. Nie ma jednej drogi -możliwości tworzenia powtórzeń jest wiele i każdy będzie się prezentował inaczej na docelowym produkcie. Kilkukrotnie sprawdzam, jak wygląda powielanie i czy nie wkradł się błąd. Pracę uznam za skończoną tylko wtedy, gdy jestem w pełni zadowolona z efektu ♥ Gotowy raport zapisuję w wysokiej jakości plik gotowy do druku np. na tkaninie. Nadaję mu nazwę i stwarzam osobny folder. Pozostają mi emocje związane z czekaniem, aż zobaczę wzór na finalnej powierzchni.

 

wzór może mieć dopasowane kolorystycznie tło lub go w ogóle nie posiadać (przeźroczyste tło)

Na próbce tkaniny ze wzorem w kolorze sage sprawdziłam nieco mniejszą skalę. Z tkaniny ze wzorem w kolorze pudding, o docelowej skali powstały urocze spodenki uszyte przez @kraina_rzeczy_ladnych

 

Dziękuję, że poświęciłeś i poświęciłaś czas na przeczytanie o moim procesie projektowym. Jeśli interesuje Cię moja oferta licencjonowania, kliknij w sekcję Wzory aby dowiedzieć się więcej. To mój pierwszy artykuł i mam nadzieję, że powrócę z nowymi tematami. Zawsze możesz zadać mi pytanie poprzez mój profil na Instagram. Na pewno odpowiem, a jeśli uznam temat za warty rozszerzenia, z przyjemnością napiszę dłuższy tekst. Będzie mi miło, jeśli podzielisz się tym artykułem z innymi ♥